Ložiskové vypadávání vlasů

Alopecia areata je velmi nepředvídatelné autoimunitní kožní onemocnění, které vede k ložiskovému vypadávání vlasů na hlavě, k tvorbě lysých míst. Alopecia areata se často vyskytuje u více členů rodiny a v těchto rodinách se mohou vyvinout i jiné autoimunitní onemocnění, jako je perniciózní anémie, lupus erythematosus a vitiligo. Často se objevuje u pacientů s poruchou chromozomů, například při Downově syndromu. Alopecia areata postihuje přibližně čtyři miliony Evropanů všech věkových kategorií nezávisle na etnickém původu.

Podstatou onemocnění je, že se nějakým vnějším nebo vnitřním vlivem změní buňky vlasových folikulů, které imunitní systém následně identifikuje jako cizí a začne proti nim vytvářet protilátky, začne je ničit. Buňky imunitního systému – bílé krvinky – napadají rychle rostoucí buňky ve vlasových folikulech, kde se vytvářejí vlasy. Vlasy nejprve přestanou růst a pak vypadnou z cibulek. To může nastat v jakémkoliv věku, přičemž bývá postiženo1% populace, nejčastěji děti. U postižených osob jsou vlasové folikuly malé a drasticky zpomalují růst vlasů. Lidé, kteří mají nemoc alopecia areata, častěji trpí nemocemi štítné žlázy, atopickým ekzémem, alergickou rýmou a astmatem. Alopecia areata není nakažlivá a nezpůsobuje ji způsob stravování. Stejně jako mnoho jiných zdravotních problémů někdy začíná po stresující události, ale nemusí to být vždycky tak. Není to onemocnění ohrožující život, nezpůsobuje fyzickou bolest, ale z emocionálního hlediska je velmi zatěžující. Alopecia areata se nejčastěji zjistí u kadeřníka, protože je ve většině případů zpočátku skrytá. 


Příčiny nemoci alopecia areata

Existuje několik různých hypotéz o tom, co způsobuje nemoc alopecia areata. Genetické faktory zřejmě hrají významnou roli, protože vyšší frekvence nemoci alopecia areata je u lidí v téže rodině. Jako u většiny autoimunitních onemocnění je alopecia areata spojena se zvýšeným rizikem vzniku dalších autoimunitních onemocnění. Některé chemické látky, které jsou součástí imunitního systému – cytokiny – mohou hrát roli při nemoci alopecia areata a inhibovat růst vlasového folikulu. Existuje nekolik zaznamenaných případů narozených dětí s vrozenou chorobou alopecia areata, ale nejedná se o případy autoimunitního onemocnění, protože dítě se narodí bez plně vyvinutého imunitního systému.


Společné příčiny a rizikové faktory nemoci alopecia areata:

Emocionální stres.
Rodinná anamnéza nemoci alopecia areata.
Některé chemické látky.
Chromozomální poruchy jako je Downův syndrom.

Příznaky nemoci alopecia areata


Primárním příznakem nemoci alopecia areata jsou kulatá lysá místa – razítka – na hlavě. První příznak se nejčastěji projeví u malých dětí nebo u dospívajících, nemoc však může propuknout v jakémkoliv věku. Vypadáváním vlasů mohou být postiženy různé části hlavy a stává se, že ve stejnou dobu, kdy vlasy na jednom místě vypadnou, na jiném místě začnou růst. Jakákoli vlasová plocha může být postižena, včetně obočí, řas a vousů. Onemocnění občas provází mírné svědění, píchání, bolestivost nebo pálení v postižené oblasti. Někteří lidé s nemocí alopecia areata mají abnormality i na povrchu svých nehtů.


Příznaky a symptomy mohou být následující:


Abnormálně zarudlé postižené oblasti.
Malá kulatá nebo oválná lysá místa na hlavě.
Mírné svědění.
Citlivost nebo pálení v postižené oblasti.
Jamky nebo prolákliny.


Alopecie bývá příčinou psychického stresu a zhoršení duševního stavu. Vzhledem k tomu, že vypadávání vlasů často vede k významným změnám vzhledu, někteří postižení se začnou vyhýbat sociálním kontaktům a mohou trpět až sociální fobií, úzkostnými stavy a depresemi. V těžkých případech, kdy se zdá, že šance na opětovný růst vlasů je mizivá, se pacienti potřebují poradit s odborníkem. Vždy existuje nějaká šance na vyřešení nebo alespoň zmírnění problémů doprovázejících toto onemocnění.